LRT „PANORAMA“ APIE NAUJAS GRĖSMES JURBARKO IR LIETUVOS GYVENTOJAMS

Nesenai vienas žurnalistas, prisiminęs mano spaudos konferenciją LR Seime, paklausė ką aš manau apie 2019 m sausio 2 dienos vakare LRT žinių laidoje „Panorama“ parodytą reportažą, kuriame buvo įvardintos realios grėsmės Lietuvai, neturinčiai savo elektros generavimo įrenginių. Nesiėmiau vertinti ar komentuoti ekspertų teiginių, bet esu tikras, kad prie šios temos teks grįžti ir ne kartą. Todėl ir publikuoju 2019-01-02 LRT laidos „Panorama“ stenografinę santrauką kartu su visos laidos įrašu:

  Eglė Bučelytė, žinių laidos „Panorama“ diktorė: „Nepatenkinta dėl Baltijos šalių numatyto atsijungimo nuo postsovietinio elektros tinklo nuo 2025 metų, Rusija dar šiemet gali pradėti diktuoti savas sąlygas. Užsitikrinusi Kaliningrado galimybes dirbti izoliuotai, iš Baltijos šalių Maskva gali pareikalauti mokėti tinklų naudojimo mokestį. Ekspertai sako, kad Kremlius gali imtis ir rimtesnio šantažo. Turėdama galimybę sukelti avariją ir palikti Lietuvą be elektros, Rusija nori priversti Lietuvą elektrą pirkti iš naujai pastatytų elektrinių Kaliningrade ar naujos atominės Baltarusijoje”.

            Diktoriaus balsas (už kadro pateikė Giedriaus Vitkausko, Mindaugo Gucevičiaus, Petro Bieliausko surinktą informaciją): „Kol Baltijos šalių planas iki 2025-ųjų sinchronizuoti elektros tinklus su vakarais ir atsijungti nuo dar nuo sovietų laikais jungto energetinio žiedo panašu virs tikru išbandymu. Kol Baltijos šalys dar tik planuoja atsijungti nuo vadinamo „Brell“ žiedo, Rusija jau baigia užsitikrinti, kad atskirta nuo bendro tinklo Kaliningrado sritis, visą reikalingą energiją gamintųsi pati. Per kelerius metus baigiamos statyti keturios  naujos elektrinės, suskystintų dujų terminalas ir dujų saugykla. […] Pirmuosius elektros tinklų izoliuoto darbo bandymus Kaliningradas planuoja kitų metų gegužę, kaip tik per rinkimus į ES parlamentą ir jei prireiks per antrą Prezidento rinkimų turą.

            Rytas Staselis, Nacionalinės Lietuvos energetikos asociacijos ekspertas: „Tai yra pakankamai rimtas galvos skausmas, ypatingai perdavimo tinklų operatoriui, užtikrinant, kad niekam elektros energijos nepritrūktų tom dienom, kad nebūtų „blecaut”-o tom dienom. Galimas „blackout“-as  gali būti vienas iš siekinių tokių.

            Virgilijus Poderys, LR Seimo energetikos komisijos pirmininkas: „Tai baisiausias šantažas bet kuriuo atveju, kuriuo nelabai tikiu, turint galvoje mūsų santykius – „kad, štai mes pasiruošę ir mes jus atjungiame, užgeskite,  jei esate nepasiruošę. Aš abejoju, kad toks būtų pagrindinis scenarijus, bet tokia galimybė pokalbiuose visada yra.

            Giedrius Radvila, Sistemos valdymo departamento direktorius: „Pakol mes dirbame BRELL žiede, BRELL žiedas yra nenutrauktas, mes tokio išsiskyrimo į izoliuotą darbą, mes technologiškai neįsivaizduojame, negalimas tikriausiai. Tam kad Lietuva išsiskirtų arba atsiskirtų nuo Rusijos, turi būti technologiškai nutrauktas BRELL žiedas,  atjungtos jungiančios oro linijos mus su kontinentine Rusija ir Baltarusija. Tam kad mes išsidalintume ir išeitume „Brell“ žiedo ir taptume izoliuoti.

            Diktoriaus balsas (už kadro): „Vadinamasis „blackout“-as arba visiškas energijos išsijungimas Lietuvai gali kainuoti apie 3,5 mlrd. Eurų, tačiau ekspertai sako, kad tokią avariją galinti sukelti Rusija, greičiausiai turi gudresnį planą. Atsijungus Kaliningradui, bent  iki 2025-ųjų Baltijos šalis versti mokėti už elektros dažnio reguliavimą. ESSO skaičiavimais, vien jiems kasmet tai gali kainuoti iki 30 mln. eurų. Tačiau neatmetama, kad Kremlius rengia dar sąskaitą už pasitraukimą iš „Brell“ žiedo ir sutarties pažeidimus. Gali spausti pirkti elektrą iš Kaliningrado ar kitąmet pradėsiančios veikti Baltarusijos atominės. Lietuva įstatymu yra įtvirtinusi, kad iš ne saugios atominės elektros Astrave energijos nepirks.

            Arvydas Sekmokas, 2009-2012 m. Energetikos ministras: „Šiandien mes kalbam, kad nepirksim, deja mes, aš nematau kito šaltinio regione iš kur mes galėtume pasigaminti ar pirkti. Astravas bus pagrindinis šaltinis ir mes pagal rinkos dėsnius, pagal energetinius dėsnius būsim priversti pirkti elektrą ir už ją mokėti tokią kainą, kuri bus padiktuota.”

            Rytas Staselis, Nacionalinės Lietuvos energetikos asociacijos ekspertas: „Didžiausia Lietuvos problema yra…, Lietuvos problema yra ta, kad mes neturime pakankamos tokiam reikalui generacijos – gamybos, kuri užtikrintų mūsų sistemos visišką – šimtaprocentinį tvarumą. Dabar tiktai kalbama, kad tuos generatorius reiktų pastatyti.

            Diktoriaus balsas (už kadro): „Neatmetama, kad Kremlius gali pareikalauti ne tik pirkti elektrą iš Kaliningrado ir Baltarusijos, bet prašyti Europos Komisiją kompensuotų elektrinių statybą Kaliningrade. Su Rusija dėl Baltijos šalių atsijungimo derėsis Briuselis.

            Visas vakaro žinių laidos „Panorama“ video įrašas:

            Taigi „su Rusija dėl Baltijos šalių atsijungimo derėsis Briuselis“, bet ko gero ne tik man vienam, kol kas lieka neaišku – O KAS APGINS LIETUVOS VALSTYBĖS INTERESUS?

Tai pat žiūrėkite

LENKŲ MAŽUMĄ SUDARANTYS GYVENTOJAI, PIRMIAUSIAI YRA LIETUVOS PILIEČIAI

Kaip jau esu rašęs savo straipsnyje „Tikrų kovu debatuose nebuvo, kaip ir pačių debatų“, taip …

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *