PILIES AIDAS 2008 TRIS DIENAS SKAMBĖJO PANEMUNĖS PILYJE

 

Liepos 11 d. nuo ketvirtos valandos ryto Panemunės pilies kiemelyje prasidėjo menų festivalio parengiamieji darbai: buvo statoma scena, UAB “Bugsdom” derino įgarsinimo ir apšvietimo aparatūrą, repetavo instrumentinės grupės, organizatoriai rengėsi sutikti laukiamus festivalio dalyvius, žiūrovus ir svečius. Vilniaus dailės akademijos studentai padėjo rengti dailės kūrinių ir foto meno ekspozicijas pilies prieigose.

 

Pirmoji menų festivalio diena prasidėjo iškilmingu festivalio “Pilies aidas” atidarymu, kuriame dalyvavo: Lietuvos Respublikos Kultūros ministras Jonas Jučas, Lietuvos Respublikos Seimo narys Saulius Lapėnas, Jurbarko rajono meras Algirdas Gudaitis.

“Festivalio dalyviams ir organizatoriams linkiu įgyvendinti siekį paskatinti kūrybingumo ugdymą visose meno srityse”- sveikindamas susirinkusius, kalbėjo Kultūros ministras Jonas Jučas.

Panemunės pilies kiemelis sulaukęs gana gausaus klausytojų būrio nenuvylė roko muzikos gerbėjų.

Roko grupių koncertą „Variacijas roko tema“ pradėję vadžgiriečiai folk roko grupė “Kreizas” nariai – Henrikas, Aldevinas, Marija, Živilė, Arnoldas ir Lina pateikė įdomią, linksmą ir savaip interpretuojamą liaudišką muziką.

Koncertą tęsė kitos jaunųjų vadžgiriečių grupės “Išlaikyk pusiausvyrą” nariai: Martynas – vokalas, akustinė gitara, Rūta – smuikas, vokalas, Julius – bass gitara, perkusija, Gaudas – elektrinė gitara. Klausytojai išgirdo labai jaunų atlikėjų, turinčių kūrybinių galių ir didžiulį norą augti muzikoje, bard roko stiliaus kūrinius.

Grupės “AGE” – vadovas Giedrius,  iš Marijampolės festivaliui pateikė keletą savo kūrybos dainų ir populiarios lietuvių bei užsienio atlikėjų muzikos. Grupės vokalistas ir klavišiniais grojantis Giedrius džiaugėsi dalyvavimu festivalyje ir sakė, kad geresnės vietos koncertui nei pilies kiemelis niekur nerasi. Ketveriukė neslėpdama susižavėjimo apžiūrinėjo Panemunės pilį, skaniai kirto žuvienę „Medaus slėnyje“, sukirto rankomis draugystei ir bendradarbiavimui su „Kreizo“ muzikantais.

“Atika” yra “Atika”. Tai grupė iš Klaipėdos, kurios pasirodymo koncerte klausytojai laukė labiausiai. Ir tas laukimas pasiteisino. Atvykę su savo garso operatoriumi, “Atika” muzikantai Darius, Geistautas, Artūras ir Audrius itin greitai susiderino scenoje aparatūrą ir klausytojus prikaustė prie savo muzikos, prie savo roko interpretacijų, sakydami – „nustokit draskytis ir paklausykit ką mes kalbam…“.

Koncertą užbaigė jurbarkiečių kompanija “AnamCara” – Justas, Agnė, Gintautas, Martynas, Gytis ir grupės “Altanna” būgnininkas Gediminas. Uždegdama ir energizuodama publiką savo kūrybos muzika, grupė džiugino publiką įdomiais kūrybinių sprendimais bei savo nuoširdumu.

Po koncerto visi dalyviai ir svečiai buvo pakviesti į Ovidijaus Jasinsko “Medaus slėnį” paskanauti karštos žuvienės. Buvo galimybė pabendrauti su koncerto dalyviais, pasikeisti nuomonėmis ir ateities planais.

Antroji festivalio diena prasidėjo kiek neįprastai, nuo 11 iki 18 valandos žiūrovai Panemunės pilies menėje galėjo pasiklausyti mėgstamų dainuojamosios poezijos atlikėjų koncertų serijoje “Valanda su bardu”.  Šie vienos “akademinės valandos” koncertai leido klausytojams išgirsti skirtingo stiliaus ir  įvairaus atlikimo manierų muziką.

Pilies menėje grojo ir dainavo bardai-akademikai: Ovidijus Jucys (Vilnius), Jonas Baltokas (Klaipėda), Jonas Bagdonavičius (Panevėžys-Vilnius), Kastytis Petryla (Raseiniai), Kazimieras Jakutis (Jonava), Vaidotas Mineikis (Vilnius).  Visuose koncertuose pilies menė buvo pilna klausytojų.

Po trumpos pertraukos į Panemunės pilies kiemo sceną vienas po kito buvo pakviesti  “Bardų žygio per Lietuvą 2008” baigiamojo koncerto dalyviai iš įvairiausių Lietuvos kampelių. Baigiamajame žygio koncerte savo kūrybos dainas atliko: Povilas Girdenis (Vilnius), Kastytis Petryla (Raseiniai), Ovidijus Jucys (Vilnius), Darius Leveckis (Raseiniai), Giedrė Enuksonaitė (Kaunas), Jonas Bagdonavičius (Vilnius- Panevėžys), Kazimieras Jakutis (Jonava – Pagulbis), Trio “Trys sekundės” (Raseiniai), Saulius Lapėnas (Jurbarkas), Jonas Baltokas (Klaipėda), Andrius Kulikauskas (Vilnius – Plungė), Edmundas Janušaitis (Kaunas).

Koncerto kulminacija buvo Andriaus Kulikausko atliekami kūriniai. Kaip ir visuose žygio koncertuose griausmingai nuskambėjo Edmundo Janušaičio sukurto Bardų himno “Ateina žmonės” žodžiai:

“Pakeleiviai, ar girdit mane pakeleiviai,

Mes kaip vėjo sukelta audra,

Pakeleiviai, ar girdit mane pakeleiviai,

Priekin skriejam su savo daina…”

“Bardų žygio per Lietuvą 2008” meno vadovas Povilas Girdenis nepagailėjo gerų žodžių: “Buvo nuostabu. Bardų pasirodymai Pilies menėje pranoko lūkesčius. Publika puiki. Džiaugiuosi, kad Bardų žygis per Lietuvą 2008 pasibaigė Panemunės pilyje. Atmosfera buvo savaime iškilminga ir idealiai tinkanti garbingam finalui. Didelis, didelis ačiū visiems, kurie dalyvavo, organizavo, rėmė, atvyko, buvo”.

Po koncerto visi žiūrovai ir dalyviai patraukė link greta esančių tvenkinio, kur atsivėrė neregėtas, nuostabus vaizdas – skulptoriaus Arvydo Ališankos sukurta dailės akcija „Deganti skulptūra“.

Daugeliui penkis laivus primenančios ir degančios skulptūros vaizdas asocijavosi su lietuvių tautos aukojimo tradicijomis. Tai tarsi auka, kad šioje vietoje ir ateinančiais metais netrūktų vandens, laivų ir žmonių vertinančių dvasingumą, meną ir muziką.

 

Trečioji menų festivalio diena buvo skirta pristatyti įvairiems menams. Dienos renginiai prasidėjo nuo vykstančių parodų ir darbų pristatymo. Pilies menėse buvo eksponuojami Vilniaus dailės akademijos studentų plenero metu sukurti tapybos darbai. Dailės akademijos studentų grupė vadovaujama šios akademijos docentės, monumentaliosios tapybos ir scenografijos katedros tapybos dėstytojos Živilės Jasutytės daugiau kaip savaitę dirbo Panemunės pilies ir Girdžių miestelio apylinkėse.

Visomis dienomis į festivalį atvykusieji buvo kviečiam aplankyti vaikų, dalyvaujančių tarptautiniame projekte „C.N.C.T. Children Needs Culture and Traditions“(„Vaikų  poreikiai, kultūra ir tradicijos“) piešinių parodą. Buvo galima pamatyti kaip Bulgarijos, Vengrijos, Rumunijos, Austrijos ir Lietuvos vaikai mato šalia savęs esantį pasaulį. Lietuvos vaikus atstovavo darželio-mokyklos  „Ąžuoliukas“ auklėtiniai. Per visas tris dienas apsilankiusių žiūrovų įspūdžiai buvo užrašomi šios ekspozicijos atsiliepimų knygoje. Projektu domėjosi ir Lietuvos kultūros ministras Jonas Jučas.

Šalia šios parodos vaikų darbų buvo demonstruojami ir dailininkės Helene  Kleindienst – Guggi meniniai darbai. Projekto C.N.C.T. viešnios iš Austrijos  Lannacho miesto Manuela Valencz ir Irene Steinbauer kalbėjo: „Labai džiaugiamės apsilankymu Lietuvoje ir savo dalyvavimu galėdami prisidėti prie kultūrinių mainų tarp įvairių Europos šalių. Festivalis buvo labai gerai organizuotas ir dėkojame  už galimybę dalyvauti su savo projekto „C.N.C.T.“ piešinių paroda. Neišdildomas įspūdis buvo paplaukioti laivu „ARKA“ ir iš Nemuno pusės apžvelgti Jurbarko miesto panoramą, pajusti nuostabų Jurbarko krašto prie Nemuno upės grožį”.

Puikią ekspoziciją festivalio dalyviams ir svečiams surengė fotomenininkų klubas iš Tauragės „Fotojūra“.

Gausiai susirinkusius žiūrovus masino ir stebino surengtas meno kūrinių ir darbų aukcionas, kuriame surinktos lėšos buvo numatomos panaudoti kūrybingumo skatinimui.

Festivalio organizatoriai užsibrėžė tikslą po festivalio sukurti “Kūrybingumo skatinimo fondą”, kuris galėtų finansiškai paremti įvairias nevyriausybines organizacijas, bendruomenes ir pavienius asmenis prisidedančius prie kūrybingumo vystymo. Į šį fondą bus pervedami gauti pinigai iš festivalio metu vyksiančio meno kūrinių ir dirbinių aukciono bei rėmėjų.

Po įvykusio aukciono pilna pilies menė prigūžėjo pasiklausyti Gedimino Storpirščio atliekamų dainų. Nors sėdimų vietų buvo iki pusantro šimto, bet daugeliui teko sėdėti ant grindų arba klausytis stovint gretimoje salėje.

“Pilies aidas, tai festivalis, kuris jungia skirtingus menus, atskirų žmonių idėjas į bendrą šventę, istorinę atmintį su dabartimi. Šis festivalis turi ateities viziją, bendraminčių komandą, kuri tuo tiki. Geros kloties ir tolimo garso Pilies aidui” – palinkėjo Gediminas Storpirštis.

Vėliau Panemunės pilies kiemo pastatytoje scenoje nuaidėjo akustinės muzikos grupės „Vėjūkas“ atliekamos dainos iš naujojo jų albumo „Žaibai“. „Vėjūkas“ dar nedaug kam žinomas būrelis bendraminčių. Įdomiausia tai, kad grupė nuolat keičiasi. Čia bendrą kalbą randa įvairaus amžiaus muzikos mylėtojai – nuo 13 iki 40 metų. Atliekame pačių aranžuotas lietuvių liaudies dainas, grupės narių autorinę kūrybą. Neseniai paminėjome trijų metų gimtadienį. Prisiminėme grupės muzikavime dalyvavusius Vytautę, Augustę, Karlą, Vilių, Rymantą, Mariją, Agnę, Audrių, Gytį, Gerdą, šviesios atminties bičiulį, grupės pirmojo albumo „Žaibai“ įrašinėtoją Valdą Andreikevičių. Šiuo metu grupėje kanklėmis kankliuoja Laurynas, gitaromis skambina  Martynas ir Justas, būgnais muša Aistis ir Guoda, kontrabosu groja Valdas, dainuoja – Karolina, Deividas, Aušra, Justas, Valdas, retkarčiais, laisvu nuo studijų metu, Modesta” – pasakojo šios grupės vadovė Aušra Mičulė ir pridūrė: “Muzikinės ir literatūrinės kūrybos albumas „Žaibai“ – tarsi iškrova to, kas per eilę metų tūnojo giliai viduje ir laukė savo egzistavimo, tai lyg pirmas pavasarinis šauksmas gyventi kuriant”.

„Kūnas be vėjo – tarsi medžio stuobrys, vėjas – tai pats gyvybinis kvėpavimas, pati laimė, pati Visata… Visos būtybės, paliovusios kvėpuoti, tėra tarsi pliauskos“. Ši citata iš Dainiaus Razausko knygos „Vėjūkas“ yra grupės kūrybinis credo.

Menų festivalio uždarymo šventę pradėjo drabužių dizainerės Dinaros Klapatauskienės sukurta kolekcija „Juoda Balta“, kuri sulaukė nuoširdžių ir gausių plojimų iš susirinkusių žiūrovų. Dinaros kūrybingumo dėka paprasti lininiai audiniai puošniai ir atrakcingai atsiskleidė prieš gausiai susirinkusių žiūrovų akis.

“Menų festivalio idėja prasidėjo nuo muzikos klubo “Devynstygis”, nuo grupių “Altanna”, “Kreizas” narių idėjų surengti roko muzikos festivalį, nuo “Bardų žygio per Lietuvą” žygeivių subrandintų idėjų, nuo Panemunės pilies bendruomenės prašymo gaivinti kultūrinį gyvenimą Panemunės pilyje ir nuo visų bendro suvokimo, kad tik kūrybingi žmonės dirbdami kartu sukurs Lietuvos ateitį”- kalbėjo Saulius Lapėnas, dėkodamas visiems šio festivalio organizavimo komandos nariams, rėmėjams, dalyviams ir svečiams. Visi festivalio dalyviai buvo įvertinti ir apdovanoti organizatorių padėkomis.

Daugiau informacijos ir fotonuotraukų apie menų festivalį “PILIES AIDAS” galima rasti internetiniame puslapyje www.piliesaidas.lt .

Onutė Enčerienė

Menų festivalio “PILIES AIDAS 2008”

organizacinio komiteto nariai

 

Gintaras Zareckas – festivalio direktorius;

Lina Lukošienė – scenografija ir senarijai;

Aušra .Mičulė – scenografija ir senarijai

Radeta Savickienė – Organizavimas

Vladas Vainauskis – ūkiniai klausimai

Laimutė Armonavičienė – Pilies kaimo bendruomenės pirmininkė

Rasa Grybaitė – meno pleneras, ekspozicijos ir aukcionas

Renaldas Malych– Spausdiniai

Jurgita Jokubaitytė – Buchalterinės apskaitos paslaugos

Ovidijus Jasinskas – palapinių miestelio “Medaus slėnis” savininkas

Saulius Lapėnas – organizavimas, viešieji ryšiai, internetinės svetainės administravimas.

 

Plakatas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tai pat žiūrėkite

FESTIVALIO „PILIES AIDAS 2014” SVEČIAI IR LANKYTOJAI (II)

Na o į festivalį iš lėto rinkosi vis daugiau atvykstančių svečių ir dalyvių…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *